Insult

Kliendil on oluline teada, et insuldi tõttu hävib osa tema ajust ja see ei taastu. Insult pole gripp, millest saab taastuda voodis lamades ja oodates. Lamades langeb lisaks alles jäänud lihasjõule ka aeroobne võimekus ja taastumine muutub veelgi keerulisemaks, sest lihtsalt pole jaksu harjutusi sooritada.

Teaduslikud uuringud on aga tõestanud, et kui varakult alustada aktiivse taastusraviga ning sooritada õige liigutusmustriga palju kordusi on aju teised alad võimelised ära õppima need liigutused, mis peale insulti puuduvad.

Minu poolt kasutatav NDT teraapia kontseptsioon põhineb meie igapäevaste liigutuste uurimisel ja nende taastamisel, mitte kompenseerimisel. Sellest tulenevalt on tegevus väga praktiline ning kliendi jaoks nõuab aktiivset osalust. Seda sellepärast, et aju lülitab lihased palju paremini tööle kui mingi tegevus on meie jaoks oluline. Seepärast kasutatakse NDT teraapias harjutuste sooritamiseks igapäevaseid, kodus leiduvaid vahendeid ja tegevusi.

Väga oluline on kehaskeemi taastamisel varajane vertikaliseerimine – istuma ja seisma tulek. Varajases insuldi taastusravis kasutan palju harjutusi, kus klient viib keharaskust nõrgemale keha poolele, et suurendada lihasjõudlust ja kehatunnetust. Kui varasemalt sooritati füsioterapeudi poolt palju passiivseid harjutusi kahjustatud kehapoolega ( liigutades näiteks jalga nii nagu ta peaks liikuma) siis nüüdseks on praktika näidanud, et parim viis lihaste tööle lülitamiseks on nende töö gravitasioonijõule vastu. Istudes ja seistes peavad meie kehalihased väga palju tööd tegema, et võidelda gravitasioonijõuga.

Esmakohtumiseks tuleb arvestada 1,5h. Hea oleks, kui on kodus olemas haiglast kaasa antud paberid. Kui kliendil on afaasia siis on abiks, kui keegi lähedastest oleks teraapia ajal kodus, et aidata vastata küsimustele.
Esmalt hindab füsioterapeut kliendi funktsionaalseid oskusi ja võimekust. Samuti lihasjõudlust ja liigesliikuvust. Seejärel kui on kliendiga läbi arutatud teraapia eesmärgid, alustatakse teraapiaga.

Esimesel kohtumisel annan nõu abivahendite osas, kuidas tuba peaks olema paigutatud, milliseid harjutusi saab klient iseseisvalt teha ja kuidas lähedased saavad teda aidata.

Ravi kestus sõltub sellest, kui suur ala ajust on kahjustatud, kui ruttu sai klient meditsiinilist abi peale insulti ( mida hiljem jõudis kiirabi seda halvem on prognoos) ja kõige olulisem: kui motiveeritud on klient kaasa töötama, iseseisvalt harjutama. Minu eesmärgiks pole jääda eluks ajaks Teie juures kodus käima, vaid treenida,õpetada ja julgustada klienti võimalikult ruttu iseseisvalt tegutsema. Kui taastumise alguses on väga vajalik teostada harjutusi füsioterapeudiga koos ja ideaalis toimub teraapia 5 korda nädalas 1h- 1,5h korraga, siis hiljem piisab tihtipeale mõnest korrast nädalas, et harjutusi ja tegevusi korrigeerida ja uuendada.

Teraapia efektiivsust ja kestust mõjutavad veel tekkida võivad põletikud, südame- või neerupuudulikkus, diabeet, mäluhäired, kukkumised, väga tugev spastika.

Tagajärjed kui ei saada füsioteraapilist abi

Olenevalt insuldi raskusastmest võib inimene jääda voodis hooldatatavaks või kergema insuldi puhul teostab liigutusi kompensatoorsete mustritega. Tihtipeale on siis ka kukkumisoht suurem. Kui valed liigutusmustrid on kinnistunud on väga keeruline õigeid õppida.

 

Koduse teraapia eelised:

a) kui puudub võimalus minna ambulatoorsesse taasturavisse ( kodust välja saamine on raskendatud või puudub transpordi võimalus)
b) ajakulu on väiksem, teraapia kestus pikem ( teraapiasse minnes riietumine+ kodust väljasaamine+ sõit teraapiasse ja koju tagasi on Tallinna piires vähemalt 1h. Füsioteraapia kestab kas 30min või 45 min.)
c) lähedased ei pea teraapia ajaks töölt ära tulema
d) turvaline, tuttav keskkond
e) Raviasutuses harjutatud tegevused võivad olla kodus keerulised sooritada või puuduvad vahendid.
d) võimalik intensiivne ja järjepidev teraapia sama terapeudiga ( raviasutustes tihtipeale vahelduvad terapeudid ja korraga saab piiratud arv kordi teraapiat)

Mida eeldab kodune teraapia kliendilt?

Insuldi puhul on väga suureks abiks kui on võimalik rentida funktsionaalvoodi (voodi mille kõrgust saab puldist reguleerida). See kergendab igapäevast hooldust ning seda saab ka ideaalselt teraapialaua asemel kasutada.
Tavaliselt läheb vaja ka madalat rulaatorit ( kindlasti mitte kõrget, mida tavaliselt abivahendi laenutustest soovitatakse), kuid selle vajadus selgub esmasel kohtumisel.

Küsi nõu terapeudilt

Nimi (nõutav)

Diagnoos

Vanus (nõutav)

Teade

Email (nõutav)

Telefon (nõutav)