Klientide lood

Siin rubriigis on mõned lood minu klientidest ja nende teekonnast paranemisel. Lugusid uuendatakse, kui oleme kliendiga teraapias teinud mõne uue edusammu. Nimed on muudetud.

Rein 65. a


8.märts tundis Rein hommikusööki tehes, et vasak kehapool muutub nõrgaks ning kukkus köögis. Õnneks oli tema naine kodus ja kutsus kiirabi.

Peale ravi Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ning Keila Taastusravikeskuses suunati Rein 21. aprill kodusele ravile.

Mina kohtusin Reinuga esimest korda 22. aprillil. Rein vajas abi voodist istuma tulemisel, ratastooli, potitoolile siirdumisel. Istudes vajus Rein pidevalt vasakule küljele. Vasakus käes puudusid tahtlikud liigutused. Vasaku jala lihaseid suutis Rein tahtlikult pingutada, kuid ei suutnud jalga liigutada gravitasioonijõule vastu. Istudes (selja tagant toestatult) voodiserval suutis Rein põlve sirutada libistades jalga põrandal.

Rein vajas abi riietumisel, wc toimingutel, pesemisel, söömisel, siirdumistel.

Reinu eesmärgiks on saada sügiseks kepiga iseseisvalt kõndima.

Teraapia on toimunud 22.04 – 14.07. 5 x 1h nädalas.

Esimesel kohtumisel alustasime istumistasakaalu ja püsti tõusmise treenimisega, et Rein saaks võimalikult palju iseseisvust tagasi ja naisel väheneks hooldajana koormus (harjutasime, kuidas ja kust toetada erinevate siirdumiste korral.)

Leppisime kokku, et Reinule on lisaks juba laenutatud funktsionaalsele voodile vaja laenutada madal rulaator, et saaksime kõnni jaoks vajalikke liigutusi treenida.

Kuna naine käib tööl ja Rein lamab voodis enamiku osa päevast, siis nõustasin, mis asendisse tuleb asetada halvatud käsi ja jalg, ning koostasin harjutuskava iseseisvaks harjutamiseks.

Paar nädalat hiljem suutis/julges Rein iseseisvalt istuma tulla. Kui varem ootas Rein mind lamades, siis nüüd voodiserval istudes. Samuti jaksas ta iseseisvalt üle parema külje voodiservalt ratastooli siirduda. Vasak jalg oli siiski endiselt liiga nõrk, et iseseisvalt püsti tõusta ning seistes põlve sirgena hoida. Vasaku käe treeningul pöörasime palju tähelepanu toe funktsioonile, õla välisrotatsioonile, abaluu õigele asendile.

15.mail kõndis Rein esimest korda madala rulaatoriga teise tuppa. Füsioterapeut pidi teda väga tugevalt kehast toetama ning aitama vasakut jalga paremast mööda libistada. Samuti toetama vasakut kätt, et see rulaatori käsitoelt maha ei libiseks.

Maikuu lõpus suutis Rein vasaku käe pöialt tahtlikult liigutada. Hakkasime harjutama duširuumi ja tavalise WC poti peale minemist.

Alates 5.juunist saab Rein naise abiga käia duši all (istudes plastmassist aiatoolil, sest see on talle mugavam kui potitool) ning WCs. Siirdudes ratastooliga vannitoa/WC ukseni, tõuseb iseseisvalt püsti (lükates parema käega ratastooli käetoest). Seejärel toetab naine Reinu vasakust käest ning Rein astub paar sammu toetudes parema käega kepile.

7.juuni oli Reinule väga tähtis päev – esimest korda suutis ta füsioterapeudi abiga kõndida parema käega kepile toetudes teise tuppa ja tagasi. Füsioterapeut hoiab Reinu vasakut kätt nii, et Rein saaks ka sellele toetuda(randmest painutatult) ning aitab vasakut jalga paremast mööda libistada.

Nädal aega hiljem suutis Rein füsioterapeudi abiga minna oma maja teisele korrusele ja selg ees trepist alla tulla. Trepist ei suuda Rein veel üle astme astuda kuna vasaku jala lihased on liiga nõrgad nii tugevaks toetuseks.

Viimase kuuga on Reinu iseseisvus üha suurenenud – ta suudab iseseisvalt riietuda ja jalanõud jalga panna(paelu sidumata), kuigi eelistab, et naine aitab teda. Julgeb ise ratastooliga kodus liikuda.

Liikudes madala rulaatoriga on vaja, et keegi aitaks toetada vasaku käe käepidemele, kuid kõnnil suudab ise piisavalt tugevasti vasaku käega käetoest kinni hoida. Harjutame kõndi nii, et füsioterapeut on kõrval julgustuseks ja suuliselt kehaasendi, sammupikkuse korrigeerimiseks, kuid kõnniga saab Rein ise hakkama. Vasakut jalga eelistab Rein veel paremast mööda libistada, mitte tõsta.

Kepiga kõndides hoiab Rein paremas käes keppi ja vasaku käe toetab randmest painutatult füsioterapeudi käele, et tagada parem tasakaal. Vasaku jala suudab Rein ise paremast mööda viia.

Hetkel viibib Rein 2 nädalat Keila Taastusravikeskuses ning alates augustist jätkub kodune teraapia.

Maarja 30. a

11.märts toimunud autoavarii järgselt diagnoositud Fractura transcondylaris tibiae et capitis fibulae dex. Operatsiooni käigus fikseeriti luumurd mitme kruvi ja plaadiga.

Alates 14.märts viibib klient kodusel ravil. Jalga opereerinud kirurgi korraldusel on maksimaalne lubatud põlve painutus 60 kraadi ja sirutus 0 kraadi. Klient ei tohi jalale raskust kanda.

Parema sääreluu murru järgselt on klient kodusel ravil. Kõnnib küünarvarskarkudega hoides paremat jalga õhus ja hüpates vasakul jalal, hoides karkudega tasakaalu. Parema jala reie ja sääre ümbermõõt 5cm väiksem vasakust. Istudes suudab klient painutada paremat jalga põlvest 60 kraadi, sirutuspuudulikkus 10 kraadi, jalga sirgemaks surudes tekib valu. Lihasjõudlus võrreldes vasaku jala lihasjõudlusega on langenud.

Igapäevategevustes vajab klient abi poes käimisel, lapse lasteaeda ja treeningule viimisel, pesemisel, toidu valmistamisel.

Füsioteraapia eesmärgid:

1.Parema jala lihasjõudluse säilitamine
2.Parema põlveliigese liigesliikuvuse säilitamine/ suurendamine ortopeedi poolt lubatud piirides.
3.Karkudega kõnni õpetamine.
4.Füsioteraapia lõppedes parema jala endise funktsionaalsuses taastamine ja igapäevaelu tegevustega iseseivalt hakkama saamine, tööle naasmine

Esimene kohtumine 17.märtsil – füsioterapeutiline hindamine, liigesliikuvust säilitavad/ suurendavad ja isomeetrilised lihasjõudlust säilitavad harjutused. Karkude õige pikkuse reguleerimine vastavalt kliendi pikkusele. Iseseisva harjutuskava õpetamine, igapäevategevustes oluliste asendite jälgimise nõustamine.

31.märts – 24.märts eemaldati operatsiooni haavadelt klambrid ja niidid. Tehti röntgen. Järgmised 4 nädalat võib jalale toetuda 5kg raskusega ning endiselt ainult 60 kraadi painutada.

Teraapia: liigesliikuvust säilitavad/ suurendavad ja isomeetrilist lihasjõudlust säilitavad harjutused. Suurema koormusega harjutused kummilindiga (roheline).

11.mai suurema koormusega harjutused, lubatud koormus jalale toetudes 10-15 kg.

Kirurgi koostatud plaani kohaselt pidi 12.juuni suurenema paremale jalale toetus 30-40 kg, aga pärast röntgeni tulemusi lubas kirurg hakata ilma karkudeta kõndima, mis algse plaani järgi pidi toimuma alles augustis.

Seejärel toimus juunis intensiivne kõnnimustrit korrigeeriv treening. 17. Juuni alustasime trepil kõnniga. Trepist üles suutis Maarja minna vahelduva sammuga toetades parema käega käsipuule. Alla tulek vahelduva sammuga oli aga tema jaoks psühholoogiliselt väga keeruline, sest ta polnud harjunud oma paremat jalga põlvest nii palju painutama ja samal ajal sellele tugevalt toetuma.

Paar päeva olid Maarja jalalihased valusad.

1. Juuli teatas Maarja, et trepist ülesminek ei valmista enam mingeid probleeme, alla tulles on veel natuke tunda, et operatsioon on olnud. Juulis käis ta juba edukalt seenel ja rattaga sõitmas.

Nüüd jätkab Maarja tantsutreeninguga, et augustis oma pulmas tantsida.